TFTP/PXE

Mulighederne på denne side tillader dig at konfigurere TFTP- og PXE-indstillinger.

TFTP

TFTP (Trivial File Transfer Protocol) er en simpel filoverførselsprotokol, der generelt bruges til at overføre konfigurationer- eller startfiler i situationer, hvor godkendelse ikke kræves. Aktivering af TFTP-tjenesten sætter RackStation i stand til at overføre boot loader til klientenheder.

Sådan ændrer du TFTP-indstillinger:

  1. Marker feltet Aktiver TFTP-tjeneste
  2. I feltet TFTP-rodmappe angiver du den mappe på RackStation, der kan åbnes af TFTP-klienter.
  3. Du kan klikke på knappen Avancerede indstillinger for at se og ændre følgende indstillinger:
  4. Klik på Anvend for at gemme, når du har ændret indstillingerne.

Konfigurer DHCP-tjeneste til PXE med din RackStation

Udover TFTP kan RackStation og yde DHCP-tjeneste til at implementere en all-in-one PXE-konfiguration. Pre-boot Execution Environment (PXE) er et netværksmiljø, der sætter klientenheder i stand til at starte med et netværksinterface i stedet for en datalagringsenhed (f.eks. harddiske). Ved implementering af PXE kan en boot loader lagres på RackStation, og klientenheder kan starte over netværket ved hjælp af denne boot loader.

For at yde DHCP-tjenester med RackStation skal du sørge for, at du har installeret Synology's DHCP Server-pakken.

Sådan konfigurerer du DHCP-tjeneste til PXE:

  1. Marker feltet Konfigurer DHCP-tjeneste på denne server til PXE. Du bliver bedt om at installere DHCP Server-pakken, hvis den ikke allerede findes på din RackStation.
  2. Vælg en boot loader-fil fra TFTP-rodmappen, og angiv DCHP-relaterede indstillinger.
  3. Klik på Anvend for at gemme indstillingerne.