Ressursovervåkeren gir deg muligheten til å overvåke CPU-bruk, minnebruk, diskutnyttelse og nettverksflyt. Du kan velge å overvåke i sanntid eller vise tidligere data.
Merk: Tidligere data vil bli vist hvis det er merket av for Aktiver brukshistorikk i kategorien Avanserte innstillinger.
Klikk på kategorien Ytelse for å vise data for ressursutnyttelse. Detaljert dato, tidspunkt og informasjon i tabellen vises når du beveger musen over.
Du kan se den samlede CPU-bruken for Bruker, System og I/O Vent. CPU-belastningen kan være høy når ressursovervåkeren først startes, siden systemet må samle inn sine ressursdata og laste inn grensesnittsiden samtidig.
Bruker viser prosentandel av CPU som brukes for å kjøre programmer. System viser prosentandel av CPU som brukes i systemets kjerne, maskinvare-/programvare-IRQ. I/O Vent viser prosentandel av CPU som brukes på I/O Vent.
Utnyttelse er summen av CPU-bruk for Bruker og System.
Belastningsgjennomsnitt innenfor 1, 5 og 15 minutter vises med kjørekølengde (dvs. summen av antall prosesser som kjører pluss antallet som venter på å kjøre).
I/O Vent er normalt. Siden hastigheten til CPU er raskere enn hastigheten til I/O, er det normalt at CPU må vente på at overføringen av disker eller nettverk skal fullføres. Men hvis prosentandelen av I/O Vent er ekstremt høy, betyr det at CPU bruker mesteparten av tiden sin på I/O Vent og er muligens ikke godt utnyttet. Du kan bruke mer effektive diskgruppekonfigurasjoner (for eksempel SHR eller RAID 5) eller nettverkskonfigurasjoner (for eksempel Bonding) for å oppnå bedre systemytelse.
Det samlede minneforbruket for det fysiske minnet og veksleplass vil bli vist. Minebruken holder seg høy fordi systemet lagrer data som det bruker ofte i bufferen, slik at det får rask tilgang til dataene uten å bruke harddisken. Bufferminnet frigis hvis det generelle minnet er utilstrekkelig.
Høyt forbruk av veksleplass indikerer utilstrekkelig systemminne og vil også påvirke systemytelsen. Du kan vise hastigheten for bytt inn og bytt ut ved å velge Bytt fra rullegardinmenyen øverst.
Du kan velge å vise den samlede diskutnyttelsen, overføringshastighet eller IOPS ved å klikke på rullegardinmenyen øverst i tabellen. Du kan klikke på Vis alle nederst for å velge flere disker ved å merke av for å legge til deres data i tabellen.
Denne siden viser den generelle statusen til volum og iSCSI LUN (blokknivå). Klikk i rullegardinmenyen ovenfor tabellen for å vise overføringsbruk, overføringshastighet eller IOPS. Klikk på knappen Vis alle for å velge enkle volum eller iSCSI LUN (blokknivå) og legge dem til i tabellen.
Nettverksflyttabellen viser hastighet for sendte og mottatte data i KB per sekund. Hvis PPPoE er aktivert, vil overføringshastigheten også vise i tabellen.
Klikk på kategorien Prosess for å vise CPU- og minneforbruk for hver prosess i rekkefølge etter minkende CPU-belastning.
Prosessen Status inkluderer Kjører, Sover og Stoppet. Linux-ekvivalenter av prosesstatus er kjører, stoppet/sporer, sover.
Sover kan etterfølges av en bokstav for detaljert informasjon, for eksempel 'D' for disksøvn, 'Z' for zombie, 'X' for død.
Under kategorien Gjeldende tilkoblinger kan du administrere listen av brukere som har tilgang til RackStation-ressurser.
Under kategorien Hastighetsgrense kan du vise og administrere listen over overføringsprosesser som tok i bruk hastighetsgrense på RackStation.
Klikk på Oppdater for å laste siden på nytt og hente frem de mest oppdaterte oppføringene.
Klikk på Avslutt tilkobling for å stoppe filoverføringen. Du må starte filoverføringen på nytt for å fullføre prosessen.
Klikk på Avanserte innstillinger for å sette opp følgende alternativer:
Klikk på Bruk for å lagre innstillingene.