Hvis din RackStation knyttet til en katalogtjeneste som et Windows-domæne eller LDAP-klient, kan du konfigurere og ændre domæne-/LDAP-brugeres adgangstilladelse til delte mapper i RackStation og DSM-programmer og aktivere startservcie for alle domæne-/LDAP-brugere.
Afhængigt af den type katalogservice, du knyttes til, skal du klikke på fanen Domænebrugere eller LDAP-bruger for at konfigurere den delte mappe og programtilladelser og kvoten for diskkapacitet for hver bruger.
Som lokale brugere, kan alle domæne-/LDAPbrugere få adgang til deres egen home-mappe via CIFS, AFP, FTP eller File Station.
Brugere med administrative privilegier kan få adgang til alle personlige mapper på den delte homes-mappe. Alle brugeres home-mapper findes i en af undermapperne under en mappen med navnet "@DH-domain name" (for domænebrugere) eller "@LH-FQDN name" (for LDAP-brugere). Navnet på brugerens startmappe er brugerkontoen plus et entydigt nummer.
Afhængigt af den type katalogtjeneste, du knytter dig til, skal du klikke på fanen Domænegruppe eller LDAP-gruppe for at konfigurere domæne-/LDAP-gruppers adgangsprivilegier til delte mapper. Privilegiernes prioritet er: NA > RW > RO.