TFTP/PXE

Alternativen på denna sida låter dig konfigurera inställningar för TFTP och PXE.

TFTP

TFTP (Mindre avancerat filöverföringsprotokoll) är ett enkelt filöverföringsprotokoll som allmänt används för att konfigurationer eller bootfiler, i situationer där autentisering inte krävs. Att aktivera tjänsten TFTP tillåter RackStation att överföra bootloaderfiler till klientenheter.

Ändra inställningar för TFTP:

  1. Markera rutan som är märkt med Aktivera TFTP-tjänst.
  2. I fältet TFTP rootmapp, specificera vilken mapp på RackStation TFTP-klienter har åtkomst.
  3. Du kan klicka på knappen Avancerade inställningar för att se och ändra följande inställningar:
  4. Efter att du ändrat inställningarna, klicka på Tillämpa för att spara.

Ställa in DHCP-tjänsten för PXE med din RackStation

Förutom TFTP kan RackStation också tillhandahålla tjänster för DHCP, för att implementera en allt-i-ett-installation av PXE. Pre-boot Execution Environment (PXE) är en nätverksmiljö som låter klientenheterna starta genom att använda ett nätverkskort istället för en datalagringsenhet (dvs. hårddisk). När PXE implementeras kan en bootloader lagras på RackStation och klientenheter kan starta över nätverket genom att använda bootloadern.

För att tillhandahålla DHCP-tjänster med RackStation, vänligen tillse att du har installerat filpaketet Synology DHCP Server.

Konfigurera DHCP-tjänsten för PXE:

  1. Markera rutan som är märkt Konfigurera DHCP-tjänst för PXE på denna server. Du blir uppmanad att installera filpaketet DHCP Server om det inte redan finns installerat på din RackStation.
  2. Välj en boatloaderfil från TFTP rootmapp och specificera andra DHCP-relaterade inställningar.
  3. Klicka på Tillämpa för att spara inställningarna.