DSM mobile sætter admin (eller en bruger i gruppen administrators) i stand til at styre DSM-indstillinger og undersøge DSM-oplysninger med en iOS®- (iPhone®, iPad® eller iPod touch®) eller Android®-enhed. Denne DSM-mobilhjælp indeholder følgende emner og ressourcer, som kan hjælpe dig med at komme igang.
Når du opretter forbindelse til DSM med webbrowseren på din iOS- eller Android-enhed, vil du se loginskærmen, hvor du kan indtaste dine DSM-kontooplysninger.
Sådan logger du ind på DSM mobile:
Indtast dine DSM-brugerlegitimationsoplysninger, og tryk på Log ind. Hvis du vil gemme dine loginoplysninger her og logge ind automatisk næste gang, skal du aktivere Husk mig-omskifteren, før du logger ind.
Sådan logger du ud af DSM mobile:
Når du har logget ind på DSM mobile, vil du se startskærmen (iPhone/iPod touch- eller Android-telefon) eller til venstre (iPad- eller Android-tablet), der indeholder en liste over muligheder og Synology-mobilprogrammer, der er installeret på din iOS- eller Android-telefon. Tryk på Log ud for at logge ud og returnere til login-skærmen.
Tryk på Bruger på startsiden (iPhone/iPod touch- eller Android-telefonen) eller i venstre panel (iPad- eller Android-tablet) for at se brugerlisten.
Sådan opretter du en bruger:
-
Tryk på +, og indtast så brugernavnet, adgangskoden og e-mail-adresse for den nye bruger.
-
Aktiver Send underretning for at sende en underretningsmail til brugerens e-mail-adresse, når hans eller hendes DSM-brugerkonti oprettes.
Bemærk: Før du sender underretningen, skal du sørge for, at underretningsindstillinger er udfyldt på DiskStationen. Log ind på skrivebordsudgaven af DSM med computerens webbrowser, og gå til Hovedmenu > Kontrolpanel > Underretning > E-mail for at ændre indstillingerne.
-
Tryk på Udført for at bekræfte, eller tryk på Annuller for at annullere.
Sådan finder du hurtigt en bruger:
Indtast brugerens navn i søgefeltet.
Sådan ændrer du en brugers oplysninger:
-
Tryk på navnet på brugeren, og gør et af følgende:
-
Ret brugernavnet eller adgangskoden i feltet Navn eller Adgangskode.
-
Klik på Deaktiver for at deaktivere brugeren. Du kan vælge at aktivere brugeren senere uden at miste hans/hendes indstillinger.
-
Klik på Administrator for at tilføje brugeren til gruppen admin. Enhver bruger i gruppen admin får administrative privilegier til at ændre DSM-indstillinger via DSM mobile eller computerens webbrowser.
-
Under Privilegier skal du gøre et af følgende og så trykke på Tilbage:
-
Tryk på Delt mappe, og tryk på navnet på en delt mappe for at ændre brugerens adgangsprivilegium: Læs/skriv: Brugeren kan foretage ændringer til filerne og undermapperne i den delte mappe Skrivebeskyttet: Brugeren får adgang til filer og undermapper i den delte mappe, men kan ikke foretage ændringer til dem Ingen adgang: Brugeren får ikke adgang til filerne og undermapperne i den delte mappe.
Bemærk: Hvis der opstår privilegiekonflikter, vil prioriteten være: Ingen adgang > Læs/skriv > Skrivebeskyttet.
-
Tryk på Program for at ændre brugerens adgangsprivilegier til DSM-programmer.
-
Tryk på Udført for at bekræfte, eller tryk på Annuller for at annullere.
Tryk på Delt mappe på startsiden (iPhone/iPod touch- eller Android-telefonen) eller i venstre panel (iPad- eller Android-tablet) for at se listen over delte mapper på din DiskStation.
Sådan opretter du en delt mappe:
-
Tryk på +, og indtast så navnet på den nye mappe.
-
Tryk på Udført for at bekræfte, eller tryk på Annuller for at annullere.
Sådan ændrer du en delt mappe:
Tryk på navnet på den delte mappe, og gør et af følgende:
-
Ret navnet på den delte mappe i feltet Navn.
-
Under Privilegier trykker du på Bruger og så på en bruger for at ændre hans eller hendes adgangsprivilegier til den delte mappe: Læs/skriv: Brugeren kan foretage ændringer til filerne og undermapperne i den delte mappe Skrivebeskyttet: Brugeren får adgang til filer og undermapper i den delte mappe, men kan ikke foretage ændringer til dem Ingen adgang: Brugeren får ikke adgang til filerne og undermapperne i den delte mappe.
Bemærk: Hvis der opstår privilegiekonflikter, vil prioriteten være: Ingen adgang > Læs/skriv > Skrivebeskyttet.
Tryk på Service på startsiden (iPhone/iPod touch- eller Android-telefonen) eller i venstre panel (iPad- eller Android-tablet) for at aktivere eller deaktivere DiskStation-tjenester.
Sådan administrerer du DiskStations LAN-tjenester:
-
Aktiver eller deaktiver en af følgende:
-
Windows-filservice gør det muligt, at din DiskStation bliver en Windows (CIFS)-filserver på LAN.
-
Mac-filservice gør det muligt, at din DiskStation bliver en Mac (AFP)-filserver på LAN.
-
NFS-service gør det muligt for Linux-klienten på LAN at få adgang til DiskStation-data.
-
Bonjour-printer gør det muligt for Mac-klienter at udskrive til USB-printer(e) tilsluttet din DiskStation.
-
Medieserver gør det muligt for DLNA/UPnP-hjemmeenheder på LAN at gennemgå og afspille multimedieindhold på din DiskStation.
-
iTunes gør det muligt af iTunes-klienter på LAN at gennemgå og afspille musik eller videoer på din DiskStation.
-
Tryk på Udført for at bekræfte.
Sådan administrerer du DiskStations internettjenester:
-
Aktiver eller deaktiver en af følgende:
-
Automatisk blokering sætter dig i stand til at forhindre uautoriseret login-forsøg.
-
FTP gør det muligt for din DiskStation at blive en FTP-server.
-
Webservicer gør det muligt for dig at være vært for websteder(med PHP+MySQL-support) på din DiskStation.
-
WebDAV gør det muligt for klientprogrammer at styre og redigere DiskStation-filer via HTTP-protokollen.
-
WebDAV (HTTPS) gør det muligt for klientprogrammer at styre og redigere DiskStation-filer via HTTPS-protokollen.
-
File Station er et webbaseret program, der gør det muligt at administrere DiskStation-filer via en tilpasset port uden at logge ind på DSM.
-
File Station (HTTPS) gør det muligt for dig at oprette forbindelse til File Station via HTTPS-protokollen.
-
Surveillance Station er et webbaseret program, der kan styre IP-kameraer til sikring af dit hjem eller kontormiljø.
-
Audio Station er et webbaseret program, der sætter dig i stand il at åbne musikbiblioteket på din DiskStation.
-
Photo Station er et online-billedalbum integreret med en blog gemt på din DiskStation.
-
Download Station (BT/HTTP/FTP/NZB/RSS) er et webbaseret program, der hjælper dig med at downloade filer fra internettet til din DiskStation.
-
eMule aktiverer Download Stations eMule-support.
-
Tryk på Udført for at bekræfte.
Bemærk: Yderligere oplysninger om ovenstående tjenester findes under følgende:
-
DSM - Hjælp (findes ved at logge ind på skrivebordsudgaven af DSM i computerens webbrowser og gå til Hovedmenu > DSM - Hjælp)
-
Synology DiskStation Brugervejledning (findes i Synology's Downloadcenter)
Tryk på Automatisk blokering på startsiden (iPhone/iPod touch- eller Android-telefonen) eller i venstre panel (iPad- eller Android-tablet) for at forhindre uautoriseret login.
Sådan styrer du automatisk blokering:
- Aktiver Aktiveret for at aktivere automatisk blokering.
- Indtast et tal for Forsøgt antal gange og Inden for (minutter) for at blokere en IP-adresse efter en angivet antal mislykkede login-forsøg inden for det angivne antal minutter.
- Angiv Blokerede dage for at ophæve blokering af en IP-adresse efter et angivet antal dage. Hvis du indtaster "0" her, vil blokeret IP-adresse forblive blokeret uendeligt, til du fjerne den fra blokeringslisten.
-
Hvis du vil styre blokeringslisten eller fjerne en blokeret IP-adresse fra listen, skal du trykke på Blokeringsliste.
-
Klik på Udført.
Synology har integreret tredjeparts- eller Synology-designede programmer i pakker, som kan installeres og nemt aktiveres på DiskStation.
Sådan administrerer du pakkecenter:
Log ind på skrivebordsudgaven af DSM med computerens webbrowser, og gå til Hovedmenu > Pakkecenter for at ændre pakkerne. Detaljerede oplysninger findes i Hjælp.
Sådan kører eller standser du installerede pakker:
-
Aktiverer/deaktiverer for at køre eller standse pakkerne.
-
Klik på Udført.
Tryk på Systemoplysninger på startsiden (iPhone/iPod touch- eller Android-telefonen) eller i venstre panel (iPad- eller Android-tablet) for at se en statusoversigt over din DiskStation.
Sådan får du vist din DiskStations systemoplysninger:
-
Gør et af følgende:
-
Tryk på Generelt for at se grundlæggende oplysninger om din DiskStation, herunder serienummer, modelnavn, mængde af fysisk hukommelse, DSM-version samt tidsoplysninger og varmestatus.
-
Tryk på Netværk for at se din DiskStation-netværkskonfiguration og status for hvert netværksinterface.
-
Tryk på Lager for at se DiskStations diskenhedsforbrug.
-
Tryk på knappen Opdater øverst til højre for at holde systemoplysningerne opdaterede.
Tryk på Ressourceovervågning på startsiden (iPhone/iPod touch- eller Android-telefonen) eller i venstre panel (iPad- eller Android-tablet) for at overvåge DiskStations CPU- og hukommelsesforbrug.
Tryk på Log på startsiden (iPhone/iPod touch- eller Android-telefonen) eller i venstre panel (iPad- eller Android-tablet) for at overvåge aktuelle forbindelser eller se logfilerne for DiskStation-tjenester.
Sådan overvåger du aktuelle forbindelser:
Tryk på
Aktuelle forbindelser i afsnittet
Overvåg for at se listen over brugere, som aktuelt har adgang til DiskStation-tjenester.
Sådan får du vist logfiler for bestemt service:
Tryk på et emne i afsnittet Begivenhedslogfiler eller Logfiler for filoverførsel for at se listen over relevante logfiler.
DSM mobile er et godt sted for dig at starte Synologys mobilprogrammer, der er installeret på din iOS- eller Android-enhed.
Sådan starter du Synologys mobilprogrammer på DSM mobile:
Tryk på en af følgende programmer nederst på startsiden (iPhone/iPod touch- eller Android-telefon) eller venstre panel (iPad eller Android-tablet):
-
DS photo+ (findes, når tjenesten Photo Station er aktiveret)
-
DS audio (findes, når tjenesten Audio Station er aktiveret)
-
DS cam (findes, når tjenesten Surveillance Station er aktiveret)
-
DS file (findes, når tjenesten WebDAV er aktiveret)
Bemærk: Yderligere oplysninger om disse programmer findes i Hjælpe-filerne, der leveres med programmer.
DSM mobile sætter dig i stand til at genstarte eller lukke din DiskStation med din IOS- eller Android-enhed. Hvis der er flere DiskStations i nærheden, kan du også hurtigt identificere din DiskStation ved at anmode den om at afspille biplyde.
Sådan indstiller du DiskStation in action:
-
Tryk på handlingsknappen nederst til højre på startsiden (iPhone/iPod touch- eller Android-telefon) eller venstre panel (iPad eller Android-tablet).
-
Gør et af følgende:
-
Tryk på Genstart og så på Ja for at genstarte din DiskStation.
-
Tryk på Luk og så på Ja for at lukke din DiskStation.
-
Tryk på Find mig for at anmode DiskStation om at afspille biplyde. Tryk på OK for at standse bippene.
Tryk på handlingsknappen øverst til højre i den venstre panel, og tryk så på Skrivebordsudgave for at skifte til skrivebordsudgaven af DSM.
Hvis du har brug for fejlfindingsoplysninger eller vil vide mere om Synology, skal du trykke på følgende links for at hente Synologys onlineressourcer.
Copyright © 2004-2012 Synology Inc.
Alle rettigheder forbeholdes. Alle titler, copyright og andre intellektuelle ejendomsrettigheder i og tilknyttet til Software Product (herunder men ikke begrænset til eventuelle relevante medier, billeder, foto, animeringer, videoer, lyd, musik, tekster og applets, der er inkluderet i Software Product), de medfølgende vejledninger og andre dokumenter og online- eller elektroniske dokumenter, hvis de findes (samlet " Software Product") ejes af Synology Inc. Medmindre det gives en udtrykkelig skriftlig licens fra Synology Inc., repræsenterer disse bestemmelser ikke en licens til nogen af ovenstående rettigheder.
Copyright ©
Ophavsretten og andre intellektuelle ejendomsrettigheder til multimediefiler, herunder men ikke begrænset til, billeder, videoer, musik, netværksvideoer og elektroniske filer, der er lagret med de programmer, der leveres med Software Product af brugeren, ejes af brugeren eller andre tredjeparter.