TV-inspelning
Du kan spela in digitala TV-program med en USB DTV-dongel (säljs separat) som du ansluter till din DiskStation. Kontrollera att du har anslutit i en dongel som är kompatibel med din DiskStation och utfört en fullständig kanalskanning, innan fortsätter för att registrera din favorittvprogram.
Se Synologys webbplats för en komplett lista över DTV-donglar som stöds.
Obs:
- Endast DSM-admin eller användare som hör till gruppen administrators kan använda inställningar för en TV-inspelningsuppgift. Övriga användare har inte åtkomst till denna funktion.
- Maximalt antal tuners som kan anslutas till DiskStation är åtta. Vänligen notera att antalet tuners som har stöd, varierar med varje individuell dongle. För att bekräfta, vänligen se användarhandboken som följde med din DTV-dongle.
Kanalskanning
Du som DSM-admin eller användare som hör till gruppen administrators måste genomföra en komplett kanalskanning före inspelning av TV-program.
Så här gör du för att genomföra en kanalskanning:
- Gå till fliken TV-inspelning och klicka på Kanalskanning.
- I fönstret som visas, gör följande inställningar. När du är klar, klicka på Skanna för att starta.
- Tuner: Beroende på vilken modell av DTV-dongel som du har varierar antalet tuners som har stöd. Välj den tuner du föredrar för en kanalskanning. Observera att kanaler tillgängliga för den valda tunern kan vara andra än övriga. Varje gång du tittar i TV-programguiden, spelar in program, ställer in schema för inspelning eller väljer kanaler för live-strömning behöver du välja en tuner från rullgardinsmenyn Schema så att du kan hantera alternativ som överrenstämmer med den valda tunern.
- Land/Region: Välj ditt land och din region (om tillämpbart). Du kan inte skanna kanaler på en plats där du inte befinner dig.
- Signaltyp: Detta alternativ är endast tillgängligt för tuners med HDHomeRun. Välj en TV-signaltyp som är tillgänglig för din plats.
- En förloppsindikator visas i mitten av fönstret och anger skanningens procentuella förlopp. Det kan tar en stund att slutföra skanningen.
TV-program
När kanalskanningen är har slutförts kan du välja att strömma eller spela in kanaler som är tillgängliga i kanallistan i den vänstra panelen vid Schema > [Dongle name] > Programguide enligt din preferens.
Program av olika lägen anges med följande ikoner/färger:
- Blå: Program som är märkta med blå har schemalagts att spelas in men inspelningen har inte startat ännu.
- Röd: Program med en röd rund ikon spelas in nu.
- Grön: Program med en grön spelningsikon strömmas och ses nu.
- Grå: Program som är gråmarkerade har slutat att sända och kan inte väljas att strömmas eller spelas in.
Så här gör du för att spela in program:
- Klicka på fliken TV-inspelning och gå till Schema > [Dongle name] > Programguide.
- Välj en kanal från kanallistan i den vänstra panelen, och rulla ned eller upp i huvudområdet för att bläddra bland den valda kanalens tillgängliga program. Du kan klicka på framåt/bakåt-pilen för att visa andra program på den valda kanalen som sänds vid andra datum. Program som sändes före idag är inte tillgängliga att väljas. Du kan klicka på Uppdatera för att uppdatera listan över kommande program som visas på skärmen. Detta kan dock inte utföras om någon TV-program för den valda tunern håller på att spelas in eller strömmas av någon annan användare.
- Välj de(t) program som du vill spela in och gör sedan något av följande:
- Klicka på Spela in > Lägg till inspelningsschema. Tryck och håll ned "Shift" eller "Ctrl" för att välja flera. De valda programmen kommer att visas i fliken Inspelningsschema.
- Klicka på Spela in > Lägg till repetitionsschema. I fönstret som visas, ställ det repeteringsschemat för programmet efter dina behov.
- Klicka på OK för att tillämpa dina inställningar.
Obs: Ett program vars sändningstid står i konflikt med en annan kan inte väljas för inspelning. Endast ett program kan schemaläggas för inspelning under en tidsperiod.
Så här gör du för att hantera inspelningsuppgifter:
- Klicka på fliken TV-inspelning och gå till Schema > [Dongle name] > Inspelningsschema. Program som valts att bli inspelade kan hanteras här.
- Gör något av följande:
- Om du vill avbryta en inspelningsuppgift som nu spelas in eller inte har startat, välj uppgiften från listan och klicka på Avbryt inspelning.
- Om du vill ta bort flera tidigare inspelningsuppgifter bakåt i tiden, vare sig de är fullständiga eller ofullständiga, klicka på Rensa för att ta bort alla tidigare uppgifter från listan.
Inspelningsinställningar
Inspelningsinställningar kan konfigureras med alternativet att aktivera eller inaktivera prioritet för TV-programinspelning framför direktuppspelning. Du kan också specificera hur lång tid du vill lägga till före/efter inspelningsstart/slut.
Så här gör du för att hanterar dina inspelningsinställningar:
- Klicka på fliken TV-inspelning och gå till Inställningar > TV-inspelning.
- Gör något av följande i avsnittet Inspelningsinställning
- Om du vill spela in och direktuppspela samma digitala TV-program samtidigt, har det ingen betydelse om Gör så att TV-inspelning får prioritet före direktuppspelning är markerad eller. Det beror på att inspelning och strömning kan utföras samtidigt när det gäller samma TV-program.
- Gör något av följande om du vill spela in ett TV-program och direktuppspela ett annat:
- Om du vill avbryta strömning av ett program inspelningsschema för ett annat program börjar så markerar du kryssrutan.
- Om du inte vill att strömning av ett program ska avbrytas av ett annat program när dess inspelningsschema börjar så markerar du inte kryssrutan.
- Specificera hur länge dig vill spela in före och/eller efter att inspelningen av program börjar och/eller slutar i fälten.
- Klicka på OK.
Obs:
- Om du skannar kanaler igen innan den första skanningen slutförts så avbryts den strömmande tjänsten, befintlig kanallista, och all inspelningsscheman, både pågående och att kommande. Kontrollera pågående uppgifter innan du väljer att ta bort alla.
- Om en av användarna med administrativa privilegier skannar kanaler så tillåts inte du att strömma eller att spela in några program. Vänta tills skanningsprocessen är slutförd.
- Liveströmning och inspelning kan endast göras samtidigt på samma kanal om endast en DVB-T-sticka har kopplats in i DiskStation. För mer information om direkutppspelningstjänsten, vänligen se Direktuppspelning.