Photo Station-album

Du som Photo Station-administrator kan logge ind og gå til siden Billeder for at oprette album og uploade billeder via forskellige metoder, afhængigt af det der passer bedst, styre album med forskellige funktioner, se uploadede filer med kvalitetsminiature for at få en bedre surfingoplevelse og redigere billeder og videoer.

De seneste oplysninger om billed- og videoformater, der understøttes af Photo Station findes på Synologys websted.

Opret album

Hvis du har Photo Stations admin-privilegium, kan du bruge en af følgende metoder til at uploade det nye album til den delte mappe photo (for standard Photo Station styret af DiskStation-admin) eller home/photo (for personlig Stations styrede DiskStation-brugere.

Længden af den tid, der kræves, afhænger i høj grad af størrelsen og mængden af filer. Af alle de måder, der nævnes i dette afsnit, anbefales det, at du bruger Photo Station Uploader, som benytter computerens systemressourcer til hurtigere generation af miniaturer og videokomprimering, før uploadprocessen starter.

Sådan uploader du album:

Administrer album

Administrer dine album med funktioner til upload, slet, download og omorganiser. Rediger titlerne, beskrivelserne og adgangsprivilegierne, så de passer til dine behov. Du kan også aktivere virtuelle album i Photo Station.

Sådan uploades billeder og videoer til et album:

  1. Vælg Tilføj > Upload fra denne computer eller Kopier fra min DiskStation.
  2. Gør et af følgende i det vindue, der vises:
  3. Klik på Gennemse, og vælg så de billeder eller videoer, som du vil uploade. Når du har foretaget dit valg, vises de valgte billeder eller videoer i vinduet. Brug knappen Slet eller Ryd alt for at ændre valget.
  4. Vælg fra en af følgende i rullemenuer:
  5. Klik på Upload for at starte upload, som kan tage et stykke tid. Når uploadprocessen er færdig, skal du opdatere browservinduet for at se de uploadede billeder eller videoer.

Sådan uploader du filer fra lokal mappe til et album med træk-og-slip:

  1. Find det album, som du uploade filer til på siden Billeder. Klik på albumomslaget for at angive albummet.
  2. Vælg de billeder og/eller videoer, som du vil uploade til din lokale mappe. Træk disse filer til destinationsalbummet, og slip. Uploaden vil begynde med det samme. Uploadstatus vises i det vindue, som kommer frem.
  3. Når uploadprocessen er færdig, skal du klikke på knappen Luk og opdatere browservinduet for at se de uploadede filer.

Sådan redigerer du albumdetaljer:

  1. Når du står på Photo Stations startside, skal du klikke på et albumomslag for at indtaste miniaturesiderne.
  2. Klik på Tilføj beskrivelse, og rediger albummets oplysninger i tekstfeltet.
  3. Klik på OK.

Sådan ændrer du albumomslag:

  1. Når du står på Photo Stations startside, skal du klikke på et albumomslag for at indtaste miniaturesiderne.
  2. Vælg Mere > Angiv albumomslag.
  3. Vælg en miniaturer i det vindue, der vises, som du vil angive som albumomslag.
  4. Klik på Gem.

Sådan redigerer du albummets fortrolighedsindstillinger:

  1. Gå til Indstillinger > Billeder > Grundlæggende indstillinger.
  2. Klik på Adgangstilladelser, og marker afkrydsningsfelterne under en af følgende overskrifter:
  3. Klik på Gem.

Sådan sletter eller flytter du album:

  1. Når du står på Photo Stations startside, skal du vælge Administrer > Slet eller Flyt.
  2. Vælg de album, du vil slette eller flytte, og følg så skærmvejledningen for at slette de valgte album, eller flyt dem til et andet album.

Sådan tilpasser du albumrækkefølge:

  1. Gå til Indstillinger > Billeder > Grundlæggende indstillinger.
  2. Gør et af følgende:
  3. Klik på Gem.

Download album

Du kan tillade brugere at downloade albummer via Photo Station.

Sådan tillades brugere at downloade album:

  1. Gå til Indstillinger > Billeder > Andre indstillinger.
  2. Marker Tillad brugere at downloade album, og klik på Gem.

Sådan downloades et album:

  1. Når du står på Photo Stations startside, skal du klikke på et albumomslag for at indtaste albummets miniaturesider.
  2. Vælg Mere > Download.
  3. Gør et af følgende i det vindue, der vises. Dine valg downloades som en zip-fil.

Aktiver virtuelle album

Photo Station sætter dig i stand til at vise de seneste billeder og videoer i "virtuelle album", der vises foran alle de andre album på siden Billeder.

Sådan aktiverer du virtuelle album:

  1. Gå til Indstillinger, og klik på fanen Billeder.
  2. Klik på Virtuelt album.
  3. Marker afkrydsningsfelter for at aktivere eventuelle virtuelle album i overensstemmelse med dine præferencer.
  4. Bemærk: Hvis du har markeret Persontag, vises et virtuelt album, der indeholder ikke-bekræftede persontags med albumnavnet: Skal bekræftes-album.

  5. Vælg mellem rullemenuerne for at angive antallet af billeder eller videoer, der skal vises i de valgte virtuelle album (gælder ikke for Persontag, Geotag og Beskrivende tag).
  6. Klik på Gem.

Angiv miniature- og videoindstillinger

Når du uploader billeder eller videoer til brug med Medieserver eller Photo Station, oprettes miniaturer, der giver en bedre søgeoplevelse. Du kan indstille miniaturekvaliteten og overvåge miniatureoprettelsesstatus. Hvis du i mellemtiden vil se videoer i den delte mappe photo på Photo Station på dine mobilenheder, kan du aktivere videokonvertering og også se den konverteringsstatus.

Sådan angiver du miniature- og videoindstillinger:

Log ind på DSM, og gå til Hovedmenu > Kontrolpanel > Medieindekseringstjeneste for at angive miniaturekvalitet og overvåge konverteringsstatus Du kan få mere information om at indstille miniaturekvalitet og overvåge miniatureoprettelsesstatus ved at klikke på knappen Hjælp (med et spørgsmålstegn) øverst til højre.

Vis og rediger billeder og videoer

Når albummet er oprettet, kan du logge ind på Photo Station og gå til siden Billeder, hvor du kan se de uploadede album. Klik på albumomslaget for at gennemse billeder eller afspille videoer i albummet.

Hvis du vil administrere et billede eller en video, skal du klikke på følgende links:

Tilpas albumlayout

Du kan gå til Indstillinger og klikke på fanen Billeder for at tilpasse albumlayout.

Sådan tilpasser du layout:

  1. Klik på Tema, klik på Skabelon øverst til venstre, og rediger så følgende layoutmuligheder. Du kan se et eksempel på din justering af layoutet i nederste halvdel af browservinduet. Hvis du vil nulstille layoutmulighederne til standardindstillingerne, skal du klikke på Nulstil til standardindstillinger.
  2. Hvis du ved, hvordan man bruger CSS-koder til at finindstille layoutet, skal du klikke på CSS-tilpasning øverst til venstre, indtaste dine CSS-koder i tekstfeltet og så klikke på Eksempel for at se et eksempel på din justering nederst i browservinduet.
  3. Klik på OK for at gemme ændringerne, og returner til siden Indstillinger.

Sådan tilpasser du miniaturer i et album:

  1. Gør et af følgende:
  2. Klik på Gem.

Administrer tags for billeder

Photo Station sætter dig i stand til at mærke dine billeder, placering og beskrivelser og administrere persontags, geotags og beskrivende tags med tilføje, redigere, slette og bekræftefunktionerne.

Sådan tilføjer du en persontag, beskrivende tag eller geotag:

Sådan batchredigerer eller -sletter du tags:

  1. Gå til siden Indstillinger, klik på fanen Billeder, og klik på Tag i sektionen Grundlæggende indstillinger.
  2. Vælg alle persontags, geotags eller beskrivende tags i listen, og før følgende:
  3. Klik på Luk for at lukke vinduet.

Udfør ansigtsgenkendelse

Du kan gå til siden Indstillinger og klikke på fanen Billeder for at prøve Photo Stations' eksperimentelle banebrydende funktion: ansigtsgenkendelse.

Ved at aktivere denne funktion kan Photo Station ikke alene konfigureres til at registrere ansigter og udføre automatisk genkendelse af billeder, men du kan også identificere ansigter manuelt.

Sådan aktiverer du ansigtsgenkendelse:

  1. Gå til siden Indstillinger og klik på fanen Billeder.
  2. I afsnittet Ansigtsgenkendelse markerer du Aktiver ansigtsgenkendelse for at aktivere ansigtsgenkendelsesfunktionen.
  3. Klik på Gem.

Nu kan du bede Photo Station om at identificere personer for dig ved at klikke på Ansigtsgenkendelse i rullemenuen Tag, mens du browser ét billede i et album. Før du dog udfører denne handling skal du sørge for, at du har oprettet et par persontags. Ellers kan ingenting hentes til at matche fra Photo Stations database på persontags.

Sådan aktiverer du automatisk ansigtsgenkendelse:

  1. Gå til siden Indstillinger og klik på fanen Billeder.
  2. I afsnittet Ansigtsgenkendelse markerer du Udfør automatisk ansigtsgenkendelse for nye billeder. Ansigter i nytilføjede billeder registreres og person-tags oprettes. Disse tags, som dannes af systemsøgningen, vises med prikkede linjer, og betyder, at de endnu ikke er bekræftet. For at bekræfte persontags med prikkede linjer skal du føre musen over ansigtet, skrive navnet på personen i tekstfeltet og klikke på "v" ved siden af feltet eller trykke på Enter. De prikkede linjer bliver til en uafbrudt linje, hvilket betyder at personen, som systemet har fundet, er bekræftet.
  3. Hvis du vil finde personer, der ses i alle fotos, så klik på Find personer til alle fotos for at gennemse alle fotos. Tags oprettes så bagefter og navnefelterne udfyldes automatisk fra listen med person-tags for de personer, du vælger at mærke. Se her om administration af tags.
  4. Bemærk: Hvis ansigter på fotos ikke genkendes, så sættes der en ring omkring med prikket linje og et spørgsmålstegn og der gives ikke noget forslag fra rullelisten. Du skal identificere dem en ad gangen.

  5. Klik på Gem.

Søg i fotos og videoer med tidslinje

Det er let og ligetil at søge i fotos og videoer. Du kan navigere i filerne ved at rulle op eller ned med musen og hurtigt finde fotos eller videoer for en bestemt periode, og samtidig se hvor de er taget eller optaget med visning af Google Maps nedenunder.

Sådan aktiverer du tidslinjen:

  1. Gå til Indstillinger, og klik på fanen Billeder.
  2. I afsnittet Grundlæggende indstillinger markerer du Aktiver tidslinjefunktion.
  3. Klik på Gem.

Sådan konfigurerer du tidslinjeindstillinger:

  1. Gå til siden Tidslinje, og klik på Indstillinger øverst til venstre.
  2. Gør følgende for at fastlægge, hvordan du ønsker dine billeder eller videoer skal vises i tidslinjen:
  3. Klik på Gem for at anvende ændringerne.

Du kan lege med tidslinjen som følger:

Administrer album

Du kan administrere dine album med funktioner til upload, slet, download og omorganiser. Rediger titlerne, beskrivelserne og adgangsprivilegierne, så de passer til dine behov.

Sådan redigerer du albumdetaljer:

  1. Når du står på Photo Stations startside, skal du klikke på et albumomslag for at indtaste miniaturesiderne.
  2. Klik på Tilføj beskrivelse, og rediger albummets oplysninger i tekstfeltet.
  3. Klik på OK.

Sådan ændrer du albumomslag:

  1. Når du står på Photo Stations startside, skal du klikke på et albumomslag for at indtaste miniaturesiderne.
  2. Vælg Mere > Angiv albumomslag.
  3. Vælg en miniaturer i det vindue, der vises, som du vil angive som albumomslag.
  4. Klik på Gem.

Sådan redigerer du albummets fortrolighedsindstillinger:

  1. Gå til Indstillinger, og klik på fanen Billeder.
  2. Klik på Adgangstilladelser, og marker afkrydsningsfelterne under en af følgende overskrifter:
  3. Klik på Gem.

Sådan sletter eller flytter du album:

  1. Når du står på Photo Stations startside, skal du vælge Administrer > Slet eller Flyt.
  2. Vælg de album, du vil slette eller flytte, og følg så skærmvejledningen for at slette de valgte album, eller flyt dem til et andet album.

Sådan tilpasser du albumrækkefølge:

  1. Gå til Indstillinger, og klik på fanen Billeder.
  2. Gør et af følgende:
  3. Klik på Gem.

Download album

Du kan tillade brugere at downloade albummer via Photo Station.

Sådan tillades brugere at downloade album:

  1. Gå til Indstillinger, og klik på fanen Billeder.
  2. Marker Tillad brugere at downloade album.
  3. Klik på Gem.

Sådan downloades et album:

  1. Når du står på Photo Stations startside, skal du klikke på et albumomslag for at indtaste albummets miniaturesider.
  2. Vælg Mere > Download.
  3. Gør et af følgende i det vindue, der vises:
  4. Dine valg downloades som en zip-fil.

Aktiver virtuelle album

Photo Station sætter dig i stand til at vise de seneste billeder og videoer i "virtuelle album", der vises foran alle de andre album på siden Billeder.

Sådan aktiverer du virtuelle album:

  1. Gå til Indstillinger, og klik på fanen Billeder.
  2. Klik på Virtuelt album.
  3. Marker afkrydsningsfelter for at aktivere eventuelle virtuelle album i overensstemmelse med dine præferencer.
  4. Bemærk: Hvis du har markeret Persontag, vises et virtuelt album, der indeholder ikke-bekræftede persontags med albumnavnet: Skal bekræftes-album.

  5. Vælg mellem rullemenuerne for at angive antallet af billeder eller videoer, der skal vises i de valgte virtuelle album (gælder ikke for Persontag, Geotag og Beskrivende tag).
  6. Klik på Gem.

Opret Smart-album

Photo Station sætter dig i stand til at oprette Smart-album, hvor billeder og videoer, der matcher bestemte søgekriterier, gemmes. Smart-album bliver vist foran de andre alumm på siden Billeder.

Sådan opretter du Smart-album:

  1. Gå til siden Billeder, og klik på Tilføj > Nyt Smart-album.
  2. I det vindue, der vises, indtaster du navnet på Smart-albummet, vælger en filtype og angiver en af nedenstående betingelser. Du skal vælge mindst én filtype og angive en betingelse.
  3. Klik på OK. Billeder og videoer, der matcher de angivne kriterier, bliver vist i det nye Smart-album.

Sådan ændrer du søgekriterier til Smart-album:

  1. Når du står på Photo Stations startside, skal du klikke på omslaget til Smart-album for at åbne det.
  2. Klik på Administrer > Skift søgekriterier for at ændre søgebetingelserne for albummet.
  3. Klik på OK. Filer, der matcher de reviderede kriterier, vises i albummet.

Sådan sletter du Smart-album:

  1. Når du står på Photo Stations startside, skal du klikke på omslaget til Smart-album for at åbne det.
  2. Vælg Administrer > Slet dette album, og klik på OK.
  3. Bemærk: Slet Smart-album vil ikke slette de fysiske filer.

Søg efter album, billeder og videoer

Photo Station indeholder en søgefunktion fra generelt til avanceret for album, billeder og videoer. Med den avancerede søgning kan du gemme de filer, der findes af søgekriterier som Smart-album.

Søgefunktionen er dog ikke tilgængelig for alle slags virtuelle album, herunder Smart-album.

Sådan udfører du en generel søgning:

  1. Indtast søgeord i søgefeltet øverst til højre på Photo Stations startside eller en albumside.
  2. Tryk på Enter på tastaturet, eller klik på søgeikonet for at begynde søgningen. Album, billeder og videoer, der matcher søgekriterierne, vises.
  3. Bemærk: Hvis du søger på en albumside, søges der kun på elementer i albummet.

Sådan udfører du en avanceret søgning:

  1. Klik på den nedadvendte trekant til højre for søgefeltet øverst til højre på Photo Stations startside eller en albumside.
  2. Følg de samme instruktioner, der gives til oprettelse af Smart-album.
  3. Klik på OK. Søgeresultaterne vises.
  4. Bemærk: Hvis du søger på en albumside, søges der kun på elementer i albummet.

Sådan opretter du Smart-album med avanceret søgning:

  1. Følg trinnene til udførelse af avanceret søgning, og klik på Gem som Smart-album.
  2. Indtast navnet på Smart-album i det vindue, der vises, og klik på OK.