Bla gjennom musikk

Når du har valgt en lydkilde på det venstre panelet, kan du bla gjennom innholdet i visningsområdet til Audio Station ved å endre visninger og bruke søkefeltet til å finne musikken din raskt.

Kan du ikke bla gjennom musikken din?

Hvis du ser uleselige sangtitler, albumnavn eller artistnavn når du blar gjennom musikken, kan du gå til Synology DiskStation Manager for å angi den riktige kodesiden som passer med språket på datamaskinen, og deretter re-indeksere musikken. Åpne DSM Hjelp og se Språk (Kontrollpanel > System > Regionale alternativer) og Søke etter musikk for mer informasjon.

Personlig musikkbibliotek

DSM admin eller brukere som tilhører gruppen administrators kan aktivere personlig bibliotek for å la DiskStation-brukere få sitt eget personlige musikkbibliotek. Når brukeres personlige bibliotek er aktivert, kan de velge å bla gjennom og spille av sin egen personlige musikk eller både delt og personlig musikk.

Slik aktiverer du personlig bibliotek for DiskStation-brukere:

  1. Gå til Innstillinger, og klikk på kategorien Personlig bibliotek.
  2. Merk av for Aktiver personlig bibliotek og klikk på OK.

Slik blar du gjennom og spiller av musikksamling:

  1. Velg ett av følgende for å bla gjennom og spille av musikk i hovedområdet til Audio Station:
  2. Klikk på OK. Filindekseringen utføres umiddelbart.

Merk: Bare personlige musikkfiler vil bli indeksert. Du kan klikke på Re-indekser for å rekonstruere indeksstrukturen til filene hvis du finner at det mangler filer.

Endre visninger

Ved å klikke på de tre knappene på høyre siden av kontrollinjen, kan du bla gjennom sanger eller medieinnhold med tre forskjellige visninger:

Har du problemer med å vise albumkunst?

Hva om musikkfilformatene dine ikke støttes av Audio Station? Du kan fortsatt legge til albumkunst selv ved å følge tipsene nedenfor.

  1. Forbered bildefilene du vil vise på albumomslaget. Bildeformatet må være JPG.
  2. Gi filene nytt navn til ett av følgende: omslag.jpg, Omslag.jpg, OMSLAG.jpg, mappe.jpg, Mappe.jpg, MAPPE.jpg, albumart.jpg, Albumart.jpg, AlbumArt.jpg, ALBUMART.jpg
  3. Legg JPG-filene i de korresponderende undermappene som inneholder musikkfiler under den delte mappen "music".
  4. Åpne Audio Station for å starte avspillingen av sangene som ligger i mappen hvor JPG-filen nettopp ble lagt til. Du skal kunne se bildet i Audio Station.

Søke etter musikk

Du kan angi nøkkelord i søkefeltet øverst til venstre i Audio Station for raskt å finne musikken du leter etter.

Slik søker du etter musikkfiler:

Gjør ett av følgende:

Slik re-indekserer du lydfiler:

  1. Gå til Hovedmeny > Kontrollpanel > Medieindekseringstjeneste.
  2. Under fanen Medieindekseringstjeneste klikker du på Re-indekser for å rekonstruere indeksstrukturen til lydfilene hvis du har funnet manglende musikk i Audio Station. Prosessen vil bli gjennomført i bakgrunnen.

Administrere utvidelser for sangtekster

Når du aktiverer utvidelser for sangtekster som er lagt til i Audio Station, kan du søke etter sangtekster på Internett og lagre sangtekstene. Du kan høre på musikk med live sangtekstvisning.

Sangtekster er også tilgjengelig under følgende forhold:

Slik aktiverer du utvidelser for sangtekster og søker etter sangtekster på nettet:

  1. Gå til Innstillinger > Utvidelse for sangtekster, klikk på Legg til for å velge en fil du vil laste opp og klikk på Legg til når filen er valgt. Utvidelsen vil vises i rutenettet.
  2. Merk av i boksen for å aktivere utvidelsen og klikk på OK.
  3. Når du har aktivert utvidelsen, høyreklikker du på en sang i sanglisten og velger Sanginformasjon.
  4. Klikk på fanen Sangtekster for å vise sangtekstene for sangen. Hvis ingen sangtekster vises i vinduet, klikker du på Søk på Internett for å søke etter sangtekster på Internett.
  5. Søkeresultatet vises i vinduet som åpnes. Du kan forhåndsvise de første linjene av sangtekstene hvis det er tilgjengelig. Velg et resultat og klikk på OK for å bruke.
  6. Du kan klikke på knappene Neste eller Forrige for å navigere til eller endre sangtekstene for den neste eller forrige sangen på listen.
  7. Klikk på Lagre når du er ferdig.

Rediger musikkinformasjon

Med Audio Station kan du vise og redigere informasjon om musikkfiler og sangtekster.

Merk: Kun brukere med rettigheten Rediger musikktagg (i Innstillinger > Rettighet) kan redigere informasjon om musikkfiler og sangtekster.

For å vise eller redigere musikkinformasjon:

  1. Velg én eller flere musikkfiler, og høyreklikk for å velge Sanginformasjon.
  2. Her kan du vise eller endre musikkfilinformasjonen eller velge et språk fra rullegardinmenyen Kodeside for å konvertere ikke-Unicode-tekst til Unicode og vise teksten på riktig språk. (Systemstandard er kodesiden du har angitt i Hovedmeny > Kontrollpanel > Regionale alternativer > Språk.)
  3. Du kan klikke på knappene Neste og Forrige for å navigere til eller redigere musikkinformasjonen til den neste eller forrige sangen på listen.
  4. Klikk på Lagre når du er ferdig.

Merk: Du kan bare redigere musikkfiler i følgende formater: MP3, M4A, M4B, OGG, FLAC, AIFF.

Slik redigerer du sangtekster:

  1. Velg én eller flere musikkfiler, og høyreklikk for å velge Sanginformasjon.
  2. Klikk på fanen Sangtekster for å endre sangtekstene for sangen. Hvis ingen sangtekster vises i vinduet, klikker du på Søk på Internett for å søke etter sangtekster på Internett.
  3. Søkeresultatet vises i vinduet som åpnes. Du kan forhåndsvise de første linjene av sangtekstene hvis det er tilgjengelig. Velg et resultat og klikk på OK for å ta i bruk.
  4. Du kan klikke på knappene Neste og Forrige for å navigere til eller redigere sangtekstene til den neste eller forrige sangen på listen.
  5. Klikk på Lagre når du er ferdig.

Vise ekstra attributter

Du kan vise ekstra attributter for musikken din for å vise den i nye kolonner i hoveddelen.

Slik viser du ekstra attributter:

  1. Før markøren over en hvilken som helst kolonneoverskrift i hoveddelen, og klikk på nedoverpilen som vises til høyre for overskriften.
  2. Fra hurtigmenyen velger du undermenyen Kolonner.
  3. Merk av ved siden av de ekstra attributtene for å vise dem i nye kolonner.

Registrer diagnostikkloggen

Loggen kan hjelpe til med å finne årsaken til et problem hvis du tar kontakt med kundestøtten for Synology for å få hjelp.

Slik administrerer du Audio Station-kommunikasjonsloggen:

  1. Klikk på Innstillinger og klikk deretter på katagorien Alternativer.
  2. Kryss av for Aktiver Audio Station-logg for diagnostisering og klikk på OK. Du kan laste ned eller fjerne den registrerte loggen ved å klikke Last ned eller Fjern.

Legg til musikk i avspillingskø

Du kan legge til sanger fra biblioteket eller spillelister i avspillingskø for avspilling på flere måter:

Merk: Du kan ikke legge til mapper i køen.

Last ned musikk

Du kan aktivere nedlasting av musikk og deretter laste ned sanger fra Audio Station til den lokale datamaskinen.

Slik aktiverer du nedlasting av musikk:

  1. Klikk på Innstillinger og klikk deretter på katagorien Alternativer.
  2. Merk av for Aktiver nedlasting av musikk.
  3. Klikk på OK.

For å laste ned musikk, gjør du ett av følgende: